Agencja Opiekun

Odpowiedzialność rodziców za szkody wyrządzone przez ich dzieci

Istnieje wyraźna granica pomiędzy odpowiedzialnością cywilną za czyny niedozwolone, a odpowiedzialnością karną za tego rodzaju czyny. Ta pierwsza ma postać tylko majątkową, druga przybiera postać odpowiedzialności majątkowej oraz osobistej. Pierwszą regulują przepisy kodeksu cywilnego, drugą – kodeksu karnego. Ten wyraźny podział nie wyklucza odpowiedzialności sprawcy czynu niedozwolonego z tytułu obu jednocześnie obszarów prawa regulujących to zagadnienie.

Na gruncie prawa cywilnego już od czasów starożytnych obowiązuje reguła, która stanowi, że na tym kto szkodę drugiemu wyrządził ciąży obowiązek jej naprawienia. Na gruncie prawa polskiego reguluje współcześnie tę sferę przepis kodeksu cywilnego, który stanowi:

Art. 415. Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Przy czym pojęcie czynu niedozwolonego rozumiane jest na gruncie prawa cywilnego w sposób specyficzny – nie chodzi tu o czyny zabronione przez prawo karne lub administracyjne, lecz o takie, które naruszają istniejący porządek prawny. Na poszkodowanym spoczywa obowiązek udowodnienia winy sprawcy pozostającej w związku przyczynowym ze szkodą przez niego wyrządzoną.

🎯 Czy zastanawialiśmy się kiedyś w jakim stopniu rodzice odpowiadają za czyny niedozwolone swoich dzieci?

🎯 Czy istnieje jakaś dolna granica wieku dziecka, poza którą odpowiedzialności tej mogą uniknąć?

Na gruncie prawa cywilnego dzieci w wieku powyżej 13 lat odpowiadają za własne czyny i można przypisać im winę. Rodzice ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą za czyny niedozwolone swoich dzieci w wieku powyżej 13 lat jedynie wtedy, gdy zostanie im udowodniona wina znajdująca się w związku przyczynowym ze szkodą.

Odpowiedzialność własna dziecka oczywiście nie wyłącza odpowiedzialności rodziców za własne ich zachowania polegające na zawinionym niedopełnieniu obowiązku nadzoru. Rodzice mają bowiem obowiązek nadzoru nad swymi dziećmi, także tymi, które 13 lat ukończyły – regulują to odpowiednie przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Jeśli chodzi o dzieci młodsze odpowiedni przepis kodeksu cywilnego stanowi:

Art. 426. Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.

Oznacza to, że małoletnim, którzy nie ukończyli 13 lat nie można przypisać winy. Odpowiedzialność rodziców tych dzieci opiera się w systemie polskiego prawa cywilnego na zasadzie winy w nadzorze. Co do zasady łączy się to z domniemaniem winy rodziców.

Rozpatrywana są tu kwestie braku bezpośredniej pieczy nad dzieckiem oraz/lub zaniedbania w zakresie niedostatecznego wpojenia dziecku zasad bezpiecznego postępowania. Jeżeli w toku postępowania rodzice wykażą, że nie można mieć zastrzeżeń co do ich nadzoru nad dzieckiem, a czyn niedozwolony miał niespodziewany i nagły charakter od winy mogą się uwolnić.

W obu omawianych wyżej przypadkach korzystnym jest mieć polisę dającą ochronę ubezpieczeniową w zakresie odpowiedzialności cywilnej (OC), obejmującą nieumyślne szkody majątkowe lub osobowe wyrządzone zarówno przez Ubezpieczonego, jak i inne osoby znajdujące się pod jego prawną opieką, a więc także jego dzieci. Możliwym jest również zawarcie na rzecz dziecka, które ukończyło 13 lat odrębnej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń:
733 808 780

Napisz:
📧 kontakt@agencjaopiekun.pl

📧 facebook.com/OpiekunUbezpieczenia

📧 instagram.com/opiekunubezpieczenia/

lub odwiedź nasze biura:

w Łodzi:
🍀 Łagiewnicka 54/56, budynek B, 8 piętro
🍀ul. Andrzeja Struga 49/51
🍀 ul. Przybyszewskiego 113

w Konstantynowie Łódzkim:
🍀 Jana Pawła II 17

lub w Kielcach:
🍀 Leszczyńska 69B